Bugün - 24 Mart 2018 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Biyogrofi

Pötr VLAH

  Pötr Nikolaeviçi hem Gagauziyada, hem aşırıda bilärdilär nicä susak resimnemä ustasını. Bu siirek yaradıcılaa o izmet etti çok yıl. Susaklara gagauz koraflarını çizmektän kaarä, onnarı büütmää da üürendi. O edendi susaan türlü çeşitlerini, türlü formalarda. Üürendi onnarı büütmää, içini temizlemää, kurutmaa.

  Pötr Vlah duudu Komratta 1945-ci yılda.

  1969 yılda İ.Repin adına Resim uçilişçesini bitirdi.

  1980-ci yıllarda üürendi Lvov Poligrafik institutunda. İşledi taa çok dekorativ el zanaatı uurunda. Kabletti çok diplom hem medali yaratmalık beceriklii için. Susaklarlan işlemää karar verer, isteer durgunmaa taa eskidän sevdii zanaatta - susak resimnemesindä. İlkin çizer düşündüü eskizi, sora yakêr çizilmiş yolcaazları maasuz instrumentlän. Bu susaklar sade gözellik için kullanılmêêr, onnarda su, tuz, süt, meyva, toom, un, kaşık, bıçak gibi işleri dä tutmaa yakışêr.

  Resim, çizim örnekleri benzeer kilim dokuma eskizlerinä, rubalarda, halk kostümnarında yapılan dikişlerä.

  Başka bir resim zanaatı, angısını profesionalca becerärdi Pötr Vlah – yaratmaa kiyat nışannarını. Avtor hazırladı 100-dän zeedä ekslibris, angıların taa çoyu baalı gagauzların zamandaş kulturasına.

  Bu işlär taa çok faydalı olêr eski etnografiya tertiplerini toplayannara hem koruyannara. Onnar benzeerlär dekorativ miniatüralarına. Bu kiyat nışannarında avtor çizärdi milli dekorativ elementlerini. Pötr Vlahın hazırladıı grafika miniatüraların taa çoyu yapılı linogravüra tehnikasında.

  1989-cu yılda, oktäbri ayın 29-da seftä kaldırılan ilk gagauz bayraan avtoru – Pötr Nikolaeviç Vlah.

  Yaşamasını bitkiyädän adadı susak resimciliinä. Kendi topraanda büüdärdi “elita” toomnarından susakları.Gidip dolay küülerä, meraklıını çekän evlerdä ornamentlär, yaşlı insannarın rubalarındakı dikişlär, sandıkların ornamentleri – hepsini kendi küçük tefterinä geçirärdi. “Susak – cannı büüyüm, o üzdän onu boyayarak donatmêêrım, neçin deyni boya havayı geçirmeer, susak solusun lääzım”, – sölärdi resimci. Onun original yaratmaları dünneyin her tarafına etişti, neçinki Gagauziyanın delegațiyaları, gidärkän aşırıya, yannarında mutlak “gagauz ornamentli susaanı” baaşış olarak götürerlär.

 
Diğer Biyografiler

Saveliy Ekonomov
Pötr VLAH
Lüdmila MARİN-KARAÇOBAN
SEMÖN POMETKO (1951 – 1998)
STEPAN KUROGLO
OLGA RADOVA - KARANASTAS
Vlad-Demir (Vladimir) Harlampyeviç Karagançu
Konstantin SIRF
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,09ms