Bugün - 22 Şubat 2018 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

KENDİ HALKININ KULTURASI İNSANIN İÇİNDÄ YAŞÊÊR

Herbir üürenik hertaraflı ilerletmiş kedisini. İnsanda mutlak lääzım olsun incä baalılık adetlerä hem üüsek tolerantlı ruh. Kär bu özellikleri Voronej kasabasının №45 şkolanın üüredicileri savaşêrlar vermää üürenicilerä, çünkü bu momentlär pek önemni onarınn terbiyetmesindä.

CÜMNÄ Haberi - 09 Aralık 2013 Pazartesi - 16:04
Herbir üürenik hertaraflı ilerletmiş kedisini. İnsanda mutlak lääzım olsun incä baalılık adetlerä hem üüsek tolerantlı ruh. Kär bu özellikleri Voronej kasabasının №45 şkolanın üüredicileri savaşêrlar vermää üürenicilerä, çünkü bu momentlär pek önemni onarınn terbiyetmesindä.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

   Pek önemni unutturmamaa uşaa, angı kulturadan çekiler o kendisi. Bu pek aktual, çünkü, gelip rus kulturasının atmosferasına, başka kulturalı uşakları bekleer diişilmeklär.

   Şindiki zamannarda yabancı erlerdän esän hazır şablonnar diiştirerlär adetlerä bakışları. Onuştan uşaklar lääzım taa yakın olsunnar kendi ana kulturasına. Burayı girer dil, adetlär, sıralar, muzıka, resim hem başka incäzanaat uurları.

   Yaşarkan Rusiyada, önemni bilmää rus kulturasını, ama bununnan bilä taa da önemni unutmamaa kendi köklerini. Okulumuzda çokmilletli uşakların kalabalıı üüredicilerimizin önündä daava açêr – yardımnamaa hem meraklandırmaa uşakları, ki üürensinnär ana kulturasını da. Bölä proţestä faydalı bilgileri alêr diil sade uşaklar, ama üüredicilär dä.

   Örnek olarak açıklayacam, nekadar meraklıydı bana nicä üürediciyä,  angısı işleer türlü kulturalı tradiţiyalarlan uzun zaman, açmaa kendimä dil sıradan bir milleti – gagauzları. Bunun için en ilkin şükür ederim üürenicimi Kılçik Svetlanayı. Kär o, taa sora da onun anası-bobası açtılar bana pek meraklı muzıka hem kultura tarafından gagauz poetikasını hem türkücülüünü. Şükür ederim deerim Svetlananın anasını Lüdmila Nikolaevnayı, ani getirdi bizä deyni Gagauziyadan folklor kostümunu, muzıkalarını hem nota kiyatlarını. Taa çok bilgileri dä annattı bana aazdan.

   İşidip bu gözäl dili, inanılmaz melodikalı intonaţiyayı, türkünün kayet zor ritmika strukturasını, bän mayıl oldum bu kulturaya. Bana  geldi, ani bu pek zor, ama pek tä meraklı material. Düşündüm, acaba kavrayabilecek mi uşak bölä aar ritmikayı, sıradan olmayan intervalikayı? Biz çalıştık gagauz halk türküsünnän “Ey, keten, keten”.

  Ama nekadar beni şaştırdı o moment, açan Sveta raat, hiç zorlamadaan kendisini, başladı çalmaa. Annadım, nekadar derindä gennerdä bizdä bulunêr yakınnık kendi ana kulturamıza. Te o işi, angısını yapamayceydı başka millettän bir uşak, kolaylıklan yaptı gagauz kökenni Svetlana. Açan biz gösterdik bu türküyü ekzamendä komisiyaya, profesional olan insannar bu uurda mayıl oldular hem şaştılar. Nasıl bölä küçük kızçaaz vardı nicä çalsın rus kulaana deyni bölä zor materialı raat, hiç zorlanmadaan? Cuvap belli – annamak ana muzıkasını, ana dilini veriler insana duumasından. Sade lääzım bu işleri tutturmaa, terbiyetmää kendi içindä sevgi ana tarafına, kulturaya. Bununnan bilä, diil sade üüredici, ama başka insannar da üürendilär, ani dünnedä var gagauzlar hem onnarın gözäl adetleri. Kär bölä dä lääzım tanıtmaa hem annatmaa tradiţiyalar için. Ko nekadar taa çok halk üürensin, kim o gagauzlar, nekadar özel hem meraklı onnarın kulturası.

Elena Koreşçikova,

muzıka üüredicisi,

Voronej kasabası, Rusiya

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:Herbir, üürenik, hertaraflı, ilerletmiş, kedisini, İnsanda, mutlak, lääzım, olsu,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer CÜMNÄ Haberleri
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
BENİM BUCAAM - PAALI ERİM!
GAGAVUZ TÜRKÇESİNDE KORUNAN ESKİ OĞUZCA SÖZCÜKLER ÜZERİNE

GAGAVUZ TÜRKÇESİNDE KORUNAN ESKİ OĞUZCA SÖZCÜKLER ÜZERİNE
YAKIN TARİHİMİZDÄN SESLÄR…
GAGAUZİYANIN SEVİLÄN SESİ
90-cı YILDÖNÜMÜNÜ TAMAMNADI TC DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI - SULEYMAN DEMİREL
GAGAUZLAR BULGAR KÜÜYÜNDÄ ÇERVENŢI MUSAAFİRLİKTÄ
Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,08ms