Bugün - 24 Mart 2018 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

GAGAUZİYANIN BAŞKANIN MİHAİL FORMUZALın ENİ YIL DANIŞMASI

ONEMNİ Haberi - 31 Aralık 2013 Salı - 11:42
GAGAUZİYANIN BAŞKANIN MİHAİL FORMUZALın ENİ YIL DANIŞMASI
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

   2013-cü yılda çok işlär oldu, hepsini onnarı yaşadık. Politika dartışmaları vardı Kişinövda, ilişti onnar Gagauziyaya da. Politika partiyaları seftä başladılar bizdä burada kötü tehnologiyaları kullanmaa, avtonomiyanın  deputatlarını,  elitadan kimi insannarı satın almaa. Bu işlär pek sarsaladılar Gagauziyanın politika uurundan stabil yaşamasını. Oldu büük kavgalar,  ortaya atıldı yalannar – bunnar hepsi avtonomiyayı negativ taraftan dünnäyä gösterdi. Ama şükür Allaha, bunnar geçti.

   2013-cü yılda, seftä bakıldı hem kabledildi Bakannık Komiteti ölä, nicä istedi insanın büük payı. Gagauziyanın Bakannık Komitetinin azaları ayırıldı onnarın profesional becermeklerinä görä. Korundu bütün ödemäk sisteması, insannar vakıdında kablettilär kazanç paralarını, ödeştilär kullanılan elektrik, gaz, su, baalantı hem başka borçları için. Avtonomiyada işlenildi önemni soţial proektlär için, genişledildi gagauz dilinin üürenilmesi, ayırldı paralar deyni basmaa gagauzça kiyatları.

   Gagauziyada, temeldän renkli ilk gagauzça “Meydan”  gazetası çıkmaa başladı – bu da önemni iş avtonomiyanın ilerlemesi için. İslää, kalitelili gazeta, islää kolektiv toplanmış, açıklêêrlar türlü konuları, islää yazılar hazırlanêr, onnarı gözäl gagauz dilindä yayınlêêrlar. Bu iş elbet ki önemni adım avtomoniyanın kultura yaşamasında.

   Taa aktiv hem geniştän başladı işlemää M. Maruneviçin adına Bilim Merkezi. Önemni, ani alındı karar konsultativ referendumu hem kanon referendumları için. Bütündän sölärsäk, bu yıl politika tarafından pek gür oldu, ama çiftçilik uurundan pek iiydi.  Yapıldı çok iş. Çoyu ekonomika agentleri düzelttilär işlerini, finans durumnarını, çünkü 2012-ci yıl onnar için çok taa zordu.

   Hepsi üürenmäk kurumnarını biz koruduk, işlerlär hepsi büdjet sferaları. Uşak başçalarında hem okullarda imelik tarafını taa iileştirdik. Uşak başçasına gezän uşakların sayısı – zedelendi, grupaların kalabalıı  artık 100%  üstünä geçti. Bu pek ii.

   Yattırım, investiţiya konusunu açıklarsak, yakında işä başlayacek eni hayvancılık kompleksi. Dikiler çok meyva aaçları, baalar. 2013-cü yılda üzüm toplamasında – rekord kırıldı. En çok, bir ektardan 220 ţentner toplandı – bu pek ii gösteri. Hep ölä rekord başarısınnan alındı büük alma bereketi dä.

    Tamazlık ineklär fermasında, saalêr 8,5 – 9 bin litra süt bir inektän. Başarılar var. İnsananr taa çok başladılar yattırım yapmaa çiftçilik sektoruna, eni tehnologiyalara, damla sulama sistemalarına. İş gider, var plannar. Bütündän 2013-cü yıl iiydi.

    Adetçä, kutlarkana,  Eni Yılda, dua ederim hepsinä saalık,  kısmet, usluluk, birlik hem annaşmak evimizdä. Nekadar taa az kavga olacek, taa çok annaşmakta yaşayacez, modern dünnedä kendimizi kanonca koruyacez, ozaman becermeycez sade lafetmää, ama becerecez işitmää dä biri-birimizi, ozaman durumumuz da taa başka türlü olacek. Hepsimiz birliktä, 2014-cü yılda kuralım hem çözelim taa çok büük plannarımızı. Getirelim avtonomiyamıza eni grand programalarını,yattırımnarı,  islää geçirelim referendumnarı, insannarımız gitmesin buradan, ama işlesinnär duuma erlerindä. En önemlisi, eni yılda girelim Gümrük Birliinä, insannarımız da kabletsin evlerinä gaz ödenäbilecek paaya görä.

ENİ 2014-cü YILIMIZ KUTLUCA OLSUN!

 

 
Anahtar Kelimeler:GAGAUZİYANIN, BAŞKANIN, MİHAİL, FORMUZALın, ENİ, YIL, DANIŞMASI,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ONEMNİ Haberleri

AVDARMA KÜÜYÜNÜN 450-ci YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
ÖNEMNİ POLİTİKACILARIN DOSTLUK VİZİTLERİ GAGAUZİYANIN İSTORİYA SAYFALARINA YAZILACEK
“Akademi Rumeli”
BİZİM İSTORİYAMIZ
Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,09ms