Bugün - 24 Şubat 2018 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

Çok sıra Gagauziyanın büük yortularında konțertlerdä işideriz türküleri, angıların tematikalrı adalı Ana topraamıza, büük sevdaya hem yakın kişilerä. Candan gelän sesinnän onnarı çalêr adam, angısını büünkü gündä bilerlär avtonomiyamızın herbir dolayında. Pötr Petkoviç – bu adı sınaşıkız işidelim erindeki radio hem televizion programalarından, Kultura Evlerinin sțenalarından. On yıldan zeedä o sevindirer Gagauziyanın insannarını kendi talandınnan. Neyä etişti büünkü günä kadar, kiminnän barabar çalışêr hem kendi plannarı için Pötr İvanoviç annattı bizim gazetamızın okuyucularına deyni.

KULTURA Haberi - 22 Mayıs 2014 Perşembe - 15:09
Çok sıra Gagauziyanın büük yortularında konțertlerdä işideriz türküleri, angıların tematikalrı adalı Ana topraamıza, büük sevdaya hem yakın kişilerä. Candan gelän sesinnän onnarı çalêr adam, angısını büünkü gündä bilerlär avtonomiyamızın herbir dolayında. 
Pötr Petkoviç – bu adı sınaşıkız işidelim erindeki radio hem televizion programalarından, Kultura Evlerinin sțenalarından. On yıldan zeedä o sevindirer Gagauziyanın insannarını kendi talandınnan. Neyä etişti büünkü günä kadar, kiminnän barabar çalışêr hem kendi  plannarı için Pötr İvanoviç annattı bizim gazetamızın okuyucularına deyni.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...
L.G.: Pötr İvanoviç, neylän karşıladınız 2014-cü yılı? Nesoy eni proektlerdä etiştirdiniz bu yılın çeketmesindä pay almaa?
P.P.: En büük benim işim bu yılın çeketmesindän artık geler kendi sonuna. Çıkarêrız bir albom türkülärlän gaguz dilindä. Bizim Ukrayna devletindä yaşayan gagauzlara bir baaşış olsun. Bu albomu Natalya Denizä yapêrız. O kendisi gagauzka, Kotlovina küüyündän. Şindiki zamanda üürener hem çalışêr Odesada. Çok talantlı bir insan, onuştan da kararladık onunnan barabar işleyelim.
L.G.: Nezaman siz tanıştınız Natalyaylan?
P.P.: Natalyaylan biz tanıştık bir 10 yıl geeri. O taa uşaktı. Biz Türkiyada birerdäydik. Taa ozaman bän gördüm, ani o pek talantlı bir kişi. Sora başka erlerdä dä konkurslarda onunnan karşı geldim. Bıldır o “Bucak sesleri” konkursunda pay aldı, ikinci eri kazandı. Oldu kolaylıım da taa yakın tanıştım onun becermeklerinnän muzıka uurunda. Hesaba aldım, ani insan çok  çalışkan, becerer çalmaa, da onuştan kararladım barabar çıkaralım albomu onun türkülerinnän.
L.G.: Kaç türkü girdi bu alboma?
P.P.: Bu alboma girdi 14 türkü: 2 türkü Petri Moysenin peetlerinä, 3 türkü Vasilisa Tukanın peetlerinä, bir türkü – Natalya Denizin babusunun balada türküsü, kalan türkülerdä – benim peetlerim. 
L.G.: Kim sizä yardımcı oldu bu albomu çıkarmaa?
P.P.: Albomu hazırlarkan, karşı geldik ayırı problemalarlan, ama büünkü günä kadar biz onnarı çözdük. Saa olsunnar hepsi dostlarım, kim yardım etti bu albom çıksın. Bu kişilär – Vitaliy Manjul, Vasiliy Dragan, Petri Moyse , Alöna Ergoglo (Vasilisa Tukanın kızı). Saa olsun Yuriy Boykov, ani yaptı türkülerin aranjirovkalarını, Kişinöv kasabasından çocuklar hem hepsi, kim yardım etti bu albomu çıkarmaa. Biz seçtik bu avtorların peetlerini, çünkü onnar taa uygun Natalyanın üreenä, harakterinä, ses becerikliinä. Elbet, muzıkayı uydurarkan, kimi ufak diişikliklär sözlerdä yapılêr, aniki taa urgulu çıksın türkü, butakım çalışêrlar hepsi peetçilär hem kompozitorlar. Bän sanêrım, ani bu disk insana deyni – bir enilik. Ko seslesinnär havezlän eni türküleri. Çalıştık onuştan, ani biz isteeriz ilerledelim bizim Gagauziyamızı bu uurda. Neçinki bölä da söleerlär: “Kultura varkan – var națiyamız, kultura yokkan – națiya da yok”. Biz, gagauzlar, varız, nekadar bizim kulturamız olacek – şiirlerimiz, resimnerimiz, muzıkamız. Ozaman biz hep  gagauz sayılacez.
L.G.: Bu proekttän kaarä, neylän sevindireceniz gelän aylarda Gagauziyanın insannarını?
P.P.: Geçirdik büük yortuyu 'Hederlez'. Hazırladık büük konțert programasını. Geldilär çok dostlarımız başka devletlerdän dä. Șindi bașladık hazırlanmaa konkursa “Bucak sesleri”. Bundan sora hazırlayacez geçirelim büük konțerdi Kasıma karşı. Ona deyni hazırlêêrım eni türküleri. 
L.G.: Şindiki zamanda sizin en büük istediiniz ne?
P.P.: İsteerim taa gitmää üürenmää. Çalışêrım da yapêrım instrument.  Bu uurda isteerim eni bilgileri taa kabledeyim. Taa kararlamadım, angı devlettä üürenecäm, ama istemäm var, umutlanêrım, hepsi ii olacek. 
L.G.: İi başarılar biz dä bütün ürektän sizä dileeriz. Kaavi saalınınz olsun, yaratmak yolunuz ilerlesin!
                                                                                                                                                                                                                Liliya Glekova
 
Anahtar Kelimeler:Çok, sıra, Gagauziyanın, büük, yortularında, konțertlerdä, işideriz, türküle,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer KULTURA Haberleri
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM

EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 6. BÖLÜM
Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,08ms