Bugün - 24 Mart 2018 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Biz kimiz
Reklama
Gagauz Şarkıları
Aza Ol
 Bize Ulaşın
www.meydangazetasi.com Logo
-
Hava Komrat °C
Haber Detayları

UŞAK BAŞÇASI - TERBİYETMENİN TEMELİ

ÜÜRENMÄK Haberi - 04 Haziran 2014 Çarşamba - 10:37
UŞAK BAŞÇASI - TERBİYETMENİN TEMELİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

   1983-cü yılda bizim küüyün (Baurçu) Uşak başçası №3 seftä açtı kapularını küçüklerä. Ozamandan beeri her yıl kolverer okula hazırlanmış üürenicileri. Bu Uşak başçası sayılêr tipovoy, orada var 160 kişilik er. Kaldırdıydı zamanında onu kolhoz “40 лет Октября”, küüyün merkezindä. Uşak evin açılışı olduydu büük baaşış küülülerä deyni. Çok yıl geçti, çok kuşak burada büüdü. Şindiki zaman burada açık altı grupa, 151 uşak.

   Bu yılın may ayın 30-da, Uşak evinin salonu hem gözäl donadılıydı hem doluydu musaafirlärlän. Kolverim gününä geldilär analar-bobalar, uşak başçanın çalışannarı h.b. Gözäl giimni uşaklara herkezi mayıl olardı, çünkü kefleri erindäydi, gözleri yalabıyardı.

   Açtılar yortuyu terbiyediciykalar Stefanida Telpiz hem İrina Kristeva. Onnar selämnedilär hepsini hem annattılar grupanın uşakları için. Hazırlık grupasında var 28 kişi, herbiri için kısa harakteristika verildi. Bu açıklamalardan sora uşaklar gösterdilär konţert programasını. Peetlär, oyunnar, türkülär, didaktika oyunnarı – hepsi bunnar küçük okulcuların becermekleri. Sţenariy pek uygun hazırlanmıştı, burada vardı er ana-bobalara da, onnar da pay aldılar gösterilerdä. Kullanıldı tehnika aparatları da, onnar taa da donattılar yortunun programasını.

  Uşak başçanın muzıka üüredicisinin Mariya Paçinin işi bu günü pek ii belli oldu. Küçüklär şükür ettilär bütün personala, unutmadılar terbiyedicilerini Mariyayı Kurdoglo, Lübov Telpizi hem başkalarını da kim zamanında braktı onnara kendi üreendän bir parçacık sevgi, becermäk.

  Programanın bitkisindä, Uşak başçasının ilk günündä beeri tek öndercisi Vera Kristeva kutladı hepsini bu unudulmaz yortuylan. Dua etti uşaklara saalık hem başarı, çalışannara hem ana-bobalara da sabur, uygunnuk, annaşmak hem kuvet.

   Sözündä, Vera Kristeva nışannadı, ani bu grupanın terbiyedicileri sık diişti, ama uşaklar lääzımnı olan programayı geçtilär, bilgileri alabildilär. O üzdän pek sevinärdi bu gün, ani koyulmuş neetlär tamannandı. Kutlamaların sonunda Uşak başçanın öndercisi paylaştı haberlän, ani bu yıl artık bu yapının örtüsündä yapılacek remont, bunun için kazanıldı büük grand.

   Küçük üürenicileri kutladı yazıcı Konstantin Kurdoglo. O nışannadı, ani insanın yaşamasında en ilkin Uşak başçası verer temel bilgileri, angıları yıllarlan yardım ederlär insanın harakterini kurmaa, okulda ii bir üürenici olmaa.

   Hep kutlama hem şükür etmä sözlerini söledilär uşakların anaları Sofiya Samsi hem Yuliya Karapunarlı.

   En son moment – en duyguluydu. Başçanın öndercisi herbir uşaa verdi baaşış hem gramota anmak için. Hzırlık grupanın yortusu geçti haliz dä pek ii. Var nasıl açık üreklän sölemää: - “İlin yol, Bilgi Dünnesinä, sevgili uşaklar!”

 K.Kurdoglo

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:UŞAK, BAŞÇASI, , TERBİYETMENİN, TEMELİ,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ÜÜRENMÄK Haberleri
GAGAUZİYA BÜÜNKÜ GÜNDÄ

Diğer Başlıklar

Türkiye'den GRT'ye teknik yardım
Общество турецко-молдавской дружбы издало более 34 тысяч экземпляров гагаузских книг
Türk Dünyasında Kadın
İvan ÇELAK – BALLAD
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 1. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 2. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 3. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 4. BÖLÜM
EVROPADAKİ TÜRK SOLUU GAGAUZLAR 5. BÖLÜM
E-kitap

Meydan Fm

Sesi duyabilmek için, videoları izlerken Meydan FM'i durdurunuz lütfen.

E-Gazeta
Anket

Meydan! gazetası nasıl olmuş?


  
Beendim499 Kişi (% 84 )
  
Pek beenmedim35 Kişi (% 6 )
  
Çoktan lääzımdı olsun57 Kişi (% 10 )

Toplam 591 Kişi

Röportajlar
BİZİM ECEL İSTORİYALARIMIZ
İVAN RODİONOVİÇ KELEŞ – UZBEKİSTAN NEFTEGAZ SFERASININ İLERLENMESİNDÄ BÜÜK KATKIDA BULUNANNARDAN BİRİSİUzbekistanda İvan Keleş yaş&e...
»
»
Kim Kimdir
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklama
Gagauz Şarkıları
Biz kimiz
Facebook
Twitter
Baalantı
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,09ms