301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Şubat 2013 - Çarşamba 13:08 Bu haber 1414 kez okundu
 
SAYGILI OKUYUCULAR!
0
Arşiv Haberi


Büünkü gündä bizdä Gagauziyada yortu, çünkü ellerimizä “Meydan” gazetasının ilk sayısı etişti. Düşünerim, ani avtonomiyamızda Ana dilimizdä eni gazetanın çıkması – bu bir adım demokratiyaya dooru. Bän, nicä Gagauziyanın sıradan yaşayanı, sıcak bakêrım eni gazetaya hem isteerim yardımcı olayım onu hazırlamaa. İnanêrım, ani Gagauziyada şindiyä kadar çıkan gazetaların arasında “Meydan” erleşecek kendi erinä, insannara kendini sevdirecek. Umutlanêrım, ani gazeta getirecek insannara türlü haberleri diil sade Gagauziyadan, ama bütün dünnedän.
Bana görä, “Meydan” gazetasının en büük misiyası – göstermää kendi sayfalarında halkımızın adetlerini hem kulturasını, istoriyasını, sport yaşamasını h. b. Hem dä pek önemli, ani o pek karışmayacek politikaya. Umutlanêrım, ani bu gazeta verecek impuls ana dilimizin ilerlemesinä hem patriotizmaya, angısı bizä şindi ölä etişmeer.
 Eni gazeta, sanêrım, yapacek konkurenţiya taa ilerdän çıkan gazetalara, bu iş pek normal hem demokratik, çünkü mediyada herzaman başka-başka fikirlär, bakışlar, maanalar lääzım olsun. Gagauziyanın her tarafına radio hem televizion yayınnarı etişer,  yazılêr Ana tarafımızın, küülerimizin istoriyası, eni muzeylär açılêr. Lääzım kantarlamaa da tanımaa, ani durum hep bölä diildi, o diişiler ii tarafa. Hepsimiz lääzım şükürlü olalım Gagauziyanın liderlerinä, ani topladılar insanı da baamsızlaa dooru yol gösterdilär. Unutmamaa Türkiya devletin kardaşlık yardımını, 9-cu prezidentin Suleyman Demirelin adını, neçinki  avtonomiyayı bizä kazandırmak için o  kendini pek aktiv gösterdi.
Taa 20 yıl geçmedi, nicä kendibaşına bir halk olduk, kabledip devletlii Gagauz Yeri avtonomiya  formasında. Bu iş bizim istoriyamız için, ecelimiz için pek önemli, çünkü bitki 200 yıl yaşarkan Bucakta, Moldovanın içindä, kendi devletimizi  taa ileri kuramamıştık. Biliner, ani halkın bir devlet statusu varsa, sayılêr, ani onun var büük kolaylıkları ilerlemää deyni. Bu iş gerçekleşti, geçmiş yıllarda gagauzlar bütün dünnä istoriyasında artık erlerini aldılar, kendilerini belli ettilär.
Hepsmiz bilä dünnä birliinä katılmaa savaşêrız. Türlü Evropa hem Aziya strukturalarında  aza olêrız, çok ekonomika, politika, kultura hem sport olaylarında dünnä uurunda pay alêrız. Gagauziya şindi nicä kendibaşına subyekt hem kendibaşına önderlenän organ zakona görä var nasıl kendi politikasını kursun, türlü üürenmäk hem soţial proektlerini gerçekleştirsin, avtonomiyaya iş adamnarını hem yatırımcıları çaarsın. Hepsini bunnarı avtonomiyasız yapamayacektık. Makar ki Moldova kuvetleri pek alatlamêêrlar kanonda yazılı olan hepsi noktaları erinä getirmää, Gagauziya büün ilerleer. Bakmayarak kuraklık zamannarına hem krizislerä, çıkış yollarını bulabiler, problemalarını çözäbiler.
Kısaca, Gagauziyanın bitki yıllarda pozitiv ilerlemesi için annadarkan, düşer nışannamaa, ani soțial uurunda çok başarılar kazanıldı. Avtonomiyanın küülerindä hem kasabalarında enilendi yada düzüldü saalık merkezleri, döşenildi mini-futbol meydancıkları, geçirildi hem geçiriler su, yollarımız da düzülmää başladı. Düşünün, 100 yılda düzülmeyän Baurçu – Kongaz yolu şindi asfalt döşener.
Çadırda  enidän düzüldü futbol stadionu, angısı donadêr kasabanın merkezini... Düşünerim, ani biz lääzım, açıp gözlerimizi, görelim yapılannarı da nicä düşer nota verelim onnara. Elbetki, çözülmeyän soruşlar da tarafımızda çok taa var.
Nekadar canım seviner, ani artık çok yıl kendi Universitetimiz, kendi Radio-Televizionumuz, kendi Teatrumuz var. Nekadar da talantlı insannarımız oldular profesional muzıkacı, solist, kompozitor, yazıcı, resimci, aktör h. b. Okadar çok kiyat bitki vakıtlarda çıkarılêr, nekadar  hazırlanmamıştı hiç bir zaman da – bu islää bir ilerlemäk nışanı.
Esap alêrız, ani bizim şkolalarda hem saalık merkezlerindä 95% işleerlär bizim vatandaşlarımız. Bu üüsek sayı, çünkü eskidän tersinäydi: speţialistlerin 95% yabancıydı. Bunu da bitki zamannar avtonomiyanın öndercilerinnän birliktä yapêrız.
Yok nasıl sevindirmesin o iş, ani 2012-nci yılda Gagauziyanın öndercileri artık üçüncü kerä Dünnä Gagauzların kongresini geçirdilär – bu iş küçük halkımızın birleşmiş olduunu, soydaşlarımızın vatanına sevgisini gösterer.
İsteerim dua etmää birliktä hem dostlukta yaradan “Meydan” gazetasının yazarlarına: eni, Ana dilindä gazeta sevilsin hem okunsun. Önemli o da, ani gazetayı hazırlayannar okuyucularlan buluşsunnar. Okuyucular da gazetanın sayfa köşelerindä  kendi annatmalarını, yazılarını, yaratmalarını erleştiräbilsinnär. Canımdan isteerim gazetayı hazırlayannara sölemää: izmet etsinnär insana, insan da şükürlü olacek buna. Gazetanın herbir sayısı özlenip beklenilsin.  İleri, “Meydan”!

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı