301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Mayıs 2013 - Cumartesi 14:13 Bu haber 1508 kez okundu
 
Gavril Gaydarcı dil bilimin ustası
-1
Arşiv Haberi


Gavril Gaydarcının savaşmalarınnan  Kişinövdakı İon Kränga adına devlet pedagogika institutunda açıldı gagauz filologiya bölümü. Burada hem taa sora da Komrat Devlet universitetindä Gavril Arkadyeviç işledi 1988-1995 yy. Hem studentlerä, hem üüredicilerä lekţiya okudu.     Gagauz dilinin sintaksisi, sözlük, üürenmäk kiyatları, gagauz orfografiyası hem terminologiyası – bu temalarda Gavril Gaydarcının katkısı pek büüktü. Gavril Gaydarcının teklifleri hem temelli argumentleri çok yardım ettilär hazırlamaa avtonomiyamızın zakon proektlerini. Taa studentlik yıllarında o başlamış toplamaa gagauz küülerindä masal, söleyiş, bilmeycä, maani hem başka janraları. Kimisini onnarı Gavril Gaydarcı koymuş şkola kiyatlarına, hrestomatiyalara. Varmış neetindä toplamaa hepsi folklor tekstlerini da çıkarmaa ayırı bir toplum, ama etiştirämemiş.
Gavril Gaydarcının çok işleri kaldı bitirilmedik. Büünkü gagauzologların borcu – bitirmää onnarı, saygı gütmää bu çalışkan adama.Komrattakı Şannı aleyada çiçek ayın 26-nda Gavril Arkadieviç Gaydarcının büstü açıldı.“Gavril Arkadiyeviç – hem nicä  insan, hem nicä lingvist inanılmaz unikal kişiydi. O pek incä duyardı dili,  diil sade rusçayı, ama ana dilini dä. O büük kulturalı, inteligent insandı. Çok sıra kendi inteligent olmasından karşı koyamazdı  kulturasız hem terbiyesiz insannara, ama burada da onun kaaviliydi – onun kulturasında hem insannara danışmasında”, – annattı Diana Nikoglo, angısı işleer Moldovanın Bilim Akademiyasında.
Büst açılışına geldilär Gagauziya öndercileri, M.V. Maruneviç adına Bilim-aaraştırma merlkezi, MR Bilim Akademiyası zaametçileri, universitettän, okullardan studentlär, üürenicilär hem üüredicilär.
Kullanılan kaynak:
“Gagauzinfo” , “Edinaya
Gagauziya”.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı