301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Haziran 2013 - Cumartesi 15:18 Bu haber 1787 kez okundu
 
DEPORTATİYALARI ANMAK GÜNÜ
-1
Arşiv Haberi


Nicä biliner, Moldovadan o gün zorlan kaldırıldı 19 575 kişi. Onnardan beş bin kişidän zeedesi aylä başları kapandılar Gulag iş lagerlerinä, neredä çoyu aar işlerdän hem zorlamalardan öldülär. Ayleleri sä yabancılıkta  aaçlık hem suuk, aşaalanmak çektilär 15 yıl. Kaldırılan insannarın hepsi varlıkları verilärdi kolhoza. Yıllar geçtiktän sora kimileri, ana tarafına dönüp, genä problemalara uuradılar. İnsannar kendi evlerinä girämäzdi, çünkü o evlär onnarın artık sayılmazdı. Bu durumda Ukraynada erleşärdilär, başka yakın dolay erlerdä, senselelerindä, sade diil kendi evindä. Girärdilär işä orayı, neredä etmäzdi işçi. Büünkü gündä Gagauziyada represiyaları çekän insan az kaldı. Ama kim biler hem aklında tutêr o vakıtları, bu anmak erindä her yıl toplanêrlar.
Mitingi açtı “Dooruluk” dernään başı M. Gagauz, angısının aylesi dä kaldırılmış, da onuştan onun duuması Tomsk oblastindä. Anmak taşına geldi Çadır kasabasının primarı G. Ormancı da.
Pek açık annattı kendi yaşadıklarını V. Kapancı. O duumuş kaldırılmış ayledä 1947 yılda Kurgansk oblastindä. Annattı, ani bölä politika – büük insansızlıktı, en çok ta çekti ondan bizim gibi küçük halklar. Hepsi ilerdä gidennär, öndercilik yapmaa becerennär kaldırıldı...
Toplantıda sölendi, ani 2009-cu yılda çıktı K. Kurdoglunun kiyadı “Baurçu küüyün yaşayannarına represiyalar hem toplu deportaţiyalar 1940-1951yy.”, angısına girdi açık hem gerçek yazılı insannarın aazından annatmalar Sibirä kaldırılmaklar için. Kiyadın avtoru da mitingä katıldı hem annattı, ani represiyalar bir zamanda başladılar 1940 yılda Ukraynada, Belarusiyada, Pribaltikada da. İlkin kaldırardılar Moldovanın küü hem kasaba primarlarını, sora sıradan varlıklı ayleleri. Çoyunu Gulag lagerlerindä urdular, çoyu aar iştän, hastalıktan öldülär.
Çadırdakı anmak taşında yazılı Gagauziyanın herbir küüyündän kaldırılmış insannarın adları. İstoriyamızın bu sayfalarını bilelim hem unutmayalım deyni, bu köşemiz var. Bölä anmak günnerindä dä gelip başlarımızı iildelim. Çünkü vatandaşlarımız kabaatsız ana erlerindän koparıldı, yabancılıkta erleşmää hem aylelerini bakmaa savaştı. Çoyu, ölä dä birtaa buralara dönämeyip, can verdi. Mitingä gelennär anmak taşına çiçek koydular hem raametlileri susmak minudunnan andılar.  Konstantin Kurdoglo
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Divizia Națională EDIŢIA 2019
CLASAMENT 
LOC ECHIPĂ MECI   VIC.   PUNCTE
1 DINAMO-AUTO 1 1 3
2 SFÎNTUL GHEORGHE 1 1 3
3 SHERIFF  1 1 3
4 PETROCUB-HÎNCEŞTI 1 1 3
5 SPERANȚA 1 0 0
6 ZIMBRU 1 0 0
7 MILSAMI 1 0 0
8 CODRU 1 0 0
Anketler
Meydan! gazetası nasıl olmuş?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı